W dniu 20 marca władze naszego Powiatu zdecydowały się ratyfikować umowę o przystąpieniu do programu Ministerstwa Obrony Narodowej, pn. „„Szpitale przyjazne wojsku". Jak podaje portal Polska Zbrojna, w placówkach - w naszym szpitalu powiatowym - „(...) żołnierze nie tylko znajdq zawsze opiekę medycznq, lecz będq mogli liczyć także na większe wsparcie, ponieważ szpitale te będq dodatkowo doskonalić na rzecz obronności swoje umiejętności". - To znaczy, że będą się szkolić z medycyny pola walki i będą chciały uczestniczyć we wszystkich naszych programach związanych z przygotowaniem ratowników, pielęgniarek i lekarzy do pełnienia określonych misji. Będą mogły liczyć na nasze wsparcie w edukacji, w podnoszeniu kwalifikacji, w rozwijaniu swoich zdolności - wyjaśnił wicepremier i minister obrony narodowej Pan Władysław Kosiniak-Kamysz. „MON Uczy, że program wpisze się w „Tarczę Wschód" czyli program, w ramach którego na wschodniej granicy Polski powstaje infrastruktura majgca uniemożliwić przeciwnikowi wkroczenie na terytorium naszego kraju." - zauważa portal.
Co dokładnie oferuje program „Szpitale przyjazne wojsku"? „Według założeń uczestniczgce w nim cywilne placówki majq zapewnić szczególne wsparcie i większg dostępność do usług medycznych dla osób zwigzanych z siłami zbrojnymi: żołnierzy służby czynnej, terytorialsów, rezerwistów, weteranów i członków
ich rodzin. Placówki medyczne mają oferować im pomoc między innymi poza kolejnością." - informuje Polska Zbrojna.
Zatem pytam:
1. Jakie będą skutki finansowe do końca obecnej kadencji samorządu dla Powiatu z tytułu przystąpienia do programu „Szpitale przyjazne wojsku"?
2. Czy władze Powiatu mają świadomość, iż „Tarcza Wschód" to jedynie mały fragment strategii obrony Polski na wypadek zagrożenia ze strony Rosji czy Białorusi? W razie konfliktu wojennego ma na celu jedynie opóźnianie wojsk agresora przed przejściem do obrony manewrowej przez Wojsko Polskie i siły sojusznicze NATO.
3. Placówki medyczne uczestniczące w programie „Szpitale przyjazne wojsku" mają pomagać żołnierzom służby czynnej, terytorialsom, rezerwistom, weteranom i członkom ich rodzin poza kolejnością. Zatem jak to się ma do konstytucyjnej zasady równości? Skoro świadczenia w/wym. mają być udzielane poza kolejnością, to co oznacza to praktycznie dla pacjentów naszego szpitala, którzy nie są i nie byli związani z Wojskiem Polskim? Czy to oznacza wydłużenie dla nich kolejek do specjalistów czy samej pomocy w naszym szpitalu?
Jednocześnie proszę o nadesłanie mi odpisu zawartego z MON porozumienia na podstawie art. 21 ust. jA ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U.2024.107 t.j.).
Zapytanie ws. "cenzury i utrudniania" dostępu do informacji publicznej
Interpelacja ws. ochrony środowiska na terenie Powiatu Gołdapskiego
Interpelacja ws. perspektyw dla rewitalizacji linii kolejowej nr 41 Gołdap - Olecko
Zapytanie ws. sprawie polityki informacyjnej Starostwa Powiatowego w Gołdapi
Zapytanie ws. stanu drogi powiatowej Budwiecie – Boczki (1898N)
Zapytanie ws. wykonanego remontu drogi powiatowej 1815N na odcinku Juchnajcie – Widgiry