zmień kontrast powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę uproszczona wersja
Rada Powiatu w Gołdapi

Rada Powiatu w Gołdapi Interpelacje i zapytania

Interpelacja (Interpelacja ws. możliwości wydania suplementu do rządowego wydawnictwa, pt. „Poradnik na czas wojny lub kryzysu”)

Autorzy: Paweł Artur Czyż , dodano: 26 marca 2025

W związku z opublikowaniem w Biuletynie Informacji Publicznej „odpowiedzi” na moją INTERPELACJĘ RADNEGO w sprawie możliwości wydania suplementu do rządowego wydawnictwa, pt. „Poradnik na czas wojny lub kryzysu” z dnia 10 marca br. - pismo z dnia 24 marca 2025, znak: OR.0003.11.2025 – wyrażam swoje oburzenie sposobem potraktowania przedstawionej sprawy. Pani Wicestarosta Marzanna Marianna Wardziejewska z upoważnienia Pana Starosty nie odpowiedziała właściwie na żadne pytanie zadane przeze mnie w interpelacji z dnia 10 marca br.
Jak podał portal Onet.pl za "Faktem": "Do kilkunastu milionów polskich domostw trafią niebawem specjalne przesyłki od rządu, w których znajdzie się "Poradnik kryzysowy", mający przygotować ludność na sytuacje zagrożenia. Czego się z niego dowiemy? — To ma być poradnik, nie "straszownik" — zaznacza Robert Klonowski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA. Polski podręcznik ma się opierać na szwedzkim. Ten wydano też w polskiej wersji – dla Polonii (...) Dokument jest wspólnym dziełem MSWiA, MON i RCB. Będzie liczył ok. 20-30 stron, a w jego treści znajdziemy konkretne wskazówki dotyczące przygotowania się na sytuacje kryzysowe, takie jak brak prądu, pierwsza pomoc, pożary czy sygnały alarmowe.".
Przypominam zatem zadane pytania:
1. Czy Pan Starosta (względnie Zarząd Powiatu) zleci pilne opracowanie suplementu (dodatku) dotyczącego terenu Powiatu Gołdapskiego do rządowego poradnika we współpracy z w/wym. służbami w ramach środków budżetowych przeznaczonych na bezpieczeństwo i Obronę Cywilną w roku 2025?
2. Czy ewentualne regionalne wydawnictwo, o którym mowa, może zostać opublikowane w formie papierowej w ramach biuletynu samorządowego, który był wydawany i może zostać wydany przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi?
3. Czy taki suplement (dodatek) - wydany jako część biuletynu samorządowego lub jako samodzielne wydawnictwo - może zostać doręczony mieszkańcom we współpracy z lokalnymi jednostki OSP i z wykorzystaniem jednostek pomocniczych samorządu, np. przez Sołtysów? W tym zakresie uprzejmie proszę o odpowiedź po konsultacjach z samorządami gminnymi i władzami OSP.
Po pierwsze, Pani Wicestarosta pisze w swojej „odpowiedzi”, cyt. „(…) informuję, że Rządowy ,,Poradnik na czas wojny lub kryzysu" przygotowany przez ekspertów ma dostarczać niezbędnych informacji, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich na wypadek sytuacji kryzysowych. Choć dokument nie trafił jeszcze bezpośrednio do rąk obywateli, z pewnością stanowić będzie ważne narzędzie, które może znacząco wspierać proces podejmowania świadomych decyzji w momencie wystąpienia zagrożenia. Informacje dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu i ewentualnych działań kryzysowych są oraz będą publikowane na bieżąco na stronie Starostwa Powiatowego w Gołdapi i w mediach społecznościowych. W razie potrzeby uaktualnienia lub rozszerzenia informacji na temat bezpieczeństwa mieszkańców, Starostwo Powiatowe podejmie odpowiednie działania i będzie o nich informować mieszkańców.”.
Udzielona informacja nie tylko nie stanowi odpowiedzi na zadane pytania, ale dodatkowo wskazuje, że w Starostwie Powiatowym w Gołdapi nie jest znana Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. „Ustawa Prawo prasowe rozróżnia pojęcia prasy, dziennika i czasopisma. Jako prasę rozumie się publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości i ukazują się nie rzadziej niż raz w roku. (…) Wreszcie terminem czasopisma określa się druk periodyczny, który ukazuje się nie częściej niż raz w tygodniu i nie rzadziej niż raz w roku. Obejmuje też przekaz dźwiękowy lub dźwiękowo-wizualny o analogicznej częstotliwości rozpowszechniania. Czy w tym wszystkim jest miejsce na prasę internetową, która wymaga rejestracji? Okazuje się, że tak, ale taki blog będący prasą musi spełniać kilka przesłanek. Przede wszystkim znaczenie ma periodyczność ukazywania się kolejnych publikacji oraz ich otwarty charakter, czyli kierowanie informacji do ogółu społeczeństwa. Znacznie ma również tytuł bloga i możliwość ustalenia dat kolejnych publikacji. Obowiązek rejestracji prasy wprowadza Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. Zgodnie z jej art. 20 wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie okręgowym właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy.” - podaje radca prawny Marcin Staniszewski z Kancelarii Prawnej „Staniszewski i Wspólnicy”.
Zgodnie z odpowiedzią Pani Wicestarosty, cyt. „Informacje dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu i ewentualnych działań kryzysowych są oraz będą publikowane na bieżąco na stronie Starostwa Powiatowego w Gołdapi i w mediach społecznościowych”. Oznacza to, że Starostwo Powiatowe w Gołdapi prowadzi internetowe czasopismo lub blog – oba wymagające rejestracji we właściwym sądzie okręgowym.
Po drugie, Pani Starosta zapomina, że w Powiecie Gołdapskim zamieszkuje wiele osób starszych. Nie mają one dostępu sieci internetowej – a zatem strony internetowej Starostwa Powiatowego w Gołdapi, ani materiałów publikowanych w mediach społecznościowych. W sytuacji możliwego zagrożenia, które było kanwą dla mojej interpelacji z 10 marca br. - te osoby będą dodatkowo narażone na silny stres, a ich możliwości przetrwania sytuacji kryzysowej są ograniczone nie tylko przez sam ich wiek, ale dodatkowo
przez wykluczenie komunikacyjne istniejące w Powiecie Gołdapskim, o którym w swoim wystąpieniu w Sejmie RP w dniu 5 grudnia 2024 roku mówiła Pani Poseł Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej.
W mojej opinii, wyrażonej w interpelacji z dnia 10 marca br., cyt. „W sytuacji wojny, która nadal trwa na Ukrainie i wobec rosnącego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej - w mojej opinii - należy sporządzić suplement (dodatek) do publikacji przygotowanej przez instytucje rządowe, które obejmować powinien specyficzne informacje dla mieszkańców Powiatu Gołdapskiego. W uzgodnieniu ze służbami mundurowymi (Wojsko Polskie, Straż Graniczna, PSP) powinno się dostarczyć mieszkańcom naszego Powiatu informacje, które mogą być użyteczne na wypadek niespodziewanego nieszczęścia. Mieszkańcy powinni zostać poinformowani o tym gdzie znajdują się budowle ochronne, punkty czerpania wody, jakimi drogami i gdzie należy się ewakuować - tak aby nie utrudniać działań odpowiednich służb, np. Wojska Polskiego. To oczywiście jedynie fragment możliwych informacji, które powinno zawierać taka lokalna publikacja. W odpowiedzi z dnia 3 lutego br. na moje zapytanie radnego z dnia 20 stycznia br. w sprawie polityki informacyjnej Starostwa Powiatowego w Gołdapi Pan Starosta podał, iż cyt. "Starostwo Powiatowe w Gołdapi analizuje możliwości i potrzeby wydania biuletynu samorządowego. Rozważane są wydania kwartalnika, półrocznika, rocznika lub aperiodyku informacji z powiatu gołdapskiego w formie online oraz wersji papierowej. Na chwilę obecną najważniejsze informacje są publikowane na stronie starostwa oraz w mediach społecznościowych.".
Zatem mając powyższe na uwadze, proszę ponownie o udzielenie odpowiedzi na powtórzone w niniejszej interpelacji pytania, a dodatkowo przestrzegam przed ignorowaniem inicjatyw, których celem jest bezpieczeństwo mieszkańców w sytuacji zagrożenia związanego z sytuacjami nadzwyczajnymi. Przygotowanie do takich sytuacji nie powinno ograniczać się jedynie do ewentualnego wydawania informacji w sieci internetowej w razie sytuacji kryzysowej – co najwyraźniej, mając na uwadze odpowiedź Pani Wicestarosty na moją interpelację z 10 marca br. - jest dla koalicji rządzącej Powiatem Gołdapskim wystarczające … Szkoda!

26 marca 2025 - Paweł Artur Czyż

Załącznik do Interpelacja (interpelacja_ponowna_kryzys_wymazany.pdf)

26 marca 2025 - Paweł Artur CzyżPobierz plik

Odpowiedź do Interpelacja (odpowiedz_poradnik.pdf)

3 kwietnia 2025 - Łukasz DębowskiPobierz plik

Najnowsze interpelacje i zapytania

Interpelacja ws. ochrony środowiska na terenie Powiatu Gołdapskiego

Paweł Artur Czyż - interpelacja z dnia 31 marca 2025

Interpelacja ws. perspektyw dla rewitalizacji linii kolejowej nr 41 Gołdap - Olecko

Paweł Artur Czyż - interpelacja z dnia 22 stycznia 2025

Zapytanie ws. sprawie polityki informacyjnej Starostwa Powiatowego w Gołdapi

Paweł Artur Czyż - zapytanie z dnia 20 stycznia 2025

Zapytanie ws. stanu drogi powiatowej Budwiecie – Boczki (1898N)

Paweł Artur Czyż - zapytanie z dnia 8 stycznia 2025